Kalendář

Jan
30
Fri
2015
Prague Balfolk Weekend 2015
Jan 30 – Feb 1 all-day

festivaly Balfolkový víkend
Lidové tance v moderním duchu!
2 dny dílen, 3 tancovačky

Stáhněte si handout! | Sledujte nás i na Facebooku!


| ENGLISH | TANCOVAČKY A KAPELY | DÍLNY A LEKTOŘI | ROZVRH | JÍDLO A BYDLENÍ | CENY A PŘIHLÁŠKA |Na balfolkovém víkendu protancujete celý den i celou noc. Hrají tu špičkové zahraniční kapely i výkvět domácí balfolkové scény. A potkají se tu desítky až stovky lidí, pro které je tanec společnou vášní – seznámíte se s tanečníky z celé Evropy.

Zároveň je to příležitost učit se balfolkové tance přímo “od zdroje”. Letos to budou bretonské tance od polovičního Bretonce a skotské tance od polovičního Skota, německé zwiefachery od sousedů za kopečky a české mateníky, překvapivě od rodilé Češky.

Tentokrát přidáme i pár lekcí pro úplné začátečníky a pár náročnějších hodin pro pokročilé tanečníky: festival si užije zelenáč i zkušený veterán. A při tancovačkách se samozřejmě na žádné úrovně nehraje.

Chcete to vidět na vlastní oči? Mrkněte na video z prvního ročníku.


| NAHORU |

TANCOVAČKY A KAPELY

Pátek
Od 19.00, Krásný Ztráty, Náprstkova 10, Praha 1.

andreas
Andreas Bothe
Nářez na 29 čudlíků.

Německý harmonikář známý především z kapely Cassis se představí se svým sólovým repertoárem.


pbspPBSP
Prague Balfolk Session Project.

Setkání muzikantů z celého světa ve stověžaté Praze. Uragán rytmů a melodií, který se nezastaví do rána. Váš malý balfolkový orchestr.

Dirigenti PBSP jsou: Kieren Alexander a Jitka Malczyk.


Sobota
Od 19.30 v Klubu Biograf, Plzeňská 210, Praha 5.

Te
Přesně váš šálek čaje!

Vlastní skladby v bal folkových rytmech inspirované nejen Alenkou v říši divů. Brilantní instrumentalisté čerpají inspiraci napříč žánry, hrají citlivě i dravě, a jejich přirozené šoumenství vás rozhodně rozhýbe.

Té jsou: Niek van Uden – akordeon, Conny Essbach – klarinet, Sander van der Schaaf – kytara a perkuse, Emilyn Stam – housle.

lirio-contentLirio
Nečekaně nostalgické Holandsko.

Měkký zvuk akustických nástrojů a muzikantské srdce na pravém místě. Lirio hledá s citem a nasazením tradiční muzice nové místo v tomhle světě. A dělá to sakra dobře.

Lirio jsou: Wouter Kuyper – akordeon, dudy, skladby, Sander van der Schaaf – kytara, aranžmá, Gerdien Smit – housle.

warsaw_01ba.fnu
bal folk nuevo. tramiditional dance music.

Nekonečně rozjetá niněra, démonická cistra a temné dunění cajonu obklopené hutnými elektronickými podklady.

Elektroakustické trio ba.fnu se řítí po cestě od tradice k současnosti a neštítí se ničeho: looper i vozembouch, pady i kobza. Taky už má skoro rok kliku. Když taneční muzika, tak pořádná diskoška!

ba.fnu jsou: Mikuláš Bryan – cistra, kobza, diato, looper, Dan “Olaf” Kahuda – niněra, Šimon Vojtík – perkuse, pady, klávesy, elektronika.

Neděle
Od 17.00 v Klubu Biograf, Plzeňská 210, Praha 5.

M3 M3
Hudba Bretaně kořeněná jazzem.

M3 – stálice české bretonské scény. Akustický projekt staví na vlastním repertoáru v tradičních rytmech. V tvorbě se odráží hlavně vřelý vztah členů kapely k Bretani, ale hudba si naštěstí z hranic nic nedělá.

M3 jsou: Helena Marková – saxofon, low whistle, Michael Komárek – irská flétna, low whistle, Jakub Severin – cajon, Martin Vejvoda – kytara.

vincent_muzikaVincent Michaud
Kořeny bretonské muziky.

Vincent Michaud je bretonský muzikant a tanečník se skotskými kořeny. Hraje na staré, polozapomenuté drnkací nástroje s kovovými strunami – clàrsach, kantele, sibiřskou harfu… Představí vám bretonskou taneční muziku v její původní, syrové a úchvatné podobě.


| NAHORU |

DÍLNY A LEKTOŘI

Sobota
Od 10.00 v TJ Sokol Smíchov, Plzeňská 27, Praha 5.

10.00-11.30
Balfolk v cukuletu
pro začátečníky

Naučte se nebo si připomeňte stálice balfolkového repertoáru: valčík, cercle circassien, chapelloise, scottish, mazurku a bourrée. Prostě všechno, abyste si mohli bez problémů užít večerní tancovačky.

marie11.30-13.00
Mateníky (Marie)
pro všechny

Je to valčík? Je to šotyška? Je to obkročák? Ne, je to mateník! Tyhlety rafinované tance z Horácka vám můžou pořádně zamotat hlavu.

Proměnlivým taktem vás provede pedagožka z nejpovolanějších, Marie Fričová. Vystudovala taneční pedagogiku na pražské HAMU, dlouhodobě se specializuje na české a moravské lidové tance. Bezmála deset let hostovala jako tanečnice na scéně Národního divadla, pedagogicky působila na řadě uměleckých škol a konzervatoří. Momentálně vyučuje interně na HAMU právě české a moravské lidové tance.

maruska monika13.00-15.00
Tanec v těle & tanec tělem (Mája & Monika)
pro pokročilé

Tanec nejsou jenom kroky. Někdy jsou ty pohyby nohou dokonce nejméně důležité. A teď se můžete do hloubky podívat na to, co všechno můžete v párových balfolkových tancích dělat s tělem. Aby byl váš tanec pohodlnější, plynulejší a dynamičtější.

Mája a Monika se dlouhá léta věnují tancům s lidovými afro-americkými kořeny: blues a swingu. Obě vedou pravidelné hodiny v taneční škole Bluesin’ Prague.


ralf_215.30-17.30
Zwiefachery a nepravidelné valčíky (Ralf)
pro všechny

Horácko má Mateníky a Bavorsko zase zwiefachery. Stejně šišaté, a přece jiné. A v Alsasku zase tancují valčíky na pět, na sedm nebo na jedenáct dob.

Ralf Spiegler je neúnavný německý propagátor bal folku a trpělivý organizátor tanečních akcí. Jezdí po festivalech, doprovází kapely na turné po Evropě, tančí a učí. Zwiefachery jsou jeho dlouholetou láskou.

Neděle
Od 10.30 v TJ Sokol Smíchov, Plzeňská 27, Praha 5.

bretan10.30-12.00
Úvod do bretonských tanců (Tomáš)
pro začátečníky

Tance, které si zatancujete na každém fest-noz (bretonské tancovačce). Včetně té v neděli odpoledne. Hanter dro, an dro, gavotte, rond de saint vincent… a pár vypečených specialit z repertoáru M3.

vincent_tanec12.00-14.00
Ozvuky skotských tanců ve vojenských tancích Francie (Vincent)
pro pokročilé

Dramatická výprava do tanečních dějin i současnosti. Srovnání vojenských tanců francouzské tradice s mužskými tanci skotské Vysočiny.

Bretonsko-skotský tanečník Vincent Michaud vystudoval ve Francii klasický balet, zároveň se ale věnoval tancům lidovým a spolupracoval na barokních projektech s Francine Lancelot. Dlouhodobě se snaží propojit svět lidového, historického a současného tance. Představí nám jeden z proudů svého bádání.

vincent_214.00-16.00
Gavottes z Basse Cournouaille (Vincent)
pro všechny

Sváteční tance z bretonského kraje Basse Cournouaille, od původních řetězových forem, až po dnešní čtverylkové a párové verze. Rafinované svity včetně balu a jabadao.

Vincent Michaud má taneční kulturu dolní Bretaně takříkajíc v krvi. I když momentálně žije a učí ve Finsku, v Bretani se narodil a místním tancům rozumí srdcem. Zároveň je ale dokáže předat s pedagogickými znalostmi tanečního profesionála.

Program festivalu se může v případě nutnosti a nenadálých událostí změnit.

| NAHORU |

ROZVRH

Pátek, Krásný Ztráty
19.00 tancovačka: Andreas Bothe, PBSP

Sobotní dílny, Sokol Smíchov
10.00-11.30 Úvod do balfolku (začátečníci)
11.30-13.00 Mateníky (všichni)
13.00-15.00 přestávka na oběd (začátečníci) / Tanec v těle & tanec tělem (pokročilí)
15.00-15.30 zákusek (začátečníci) / přestávka na svačinoběd (pokročilí)
15.30-17.30 Zwiefachery (všichni)
17.30-19.30 přestávka na večeři

Sobotní tancovačka, Biograf
19.30-02.00 Té, Lirio, ba.fnu

Nedělní dílny, Sokol Smíchov
10.30-12.00 Úvod do bretonských tanců (začátečníci) / čas na brunch (pokročilí)
12.00-14.00 přestávka na oběd (začátečníci) / Ozvuky skotských tanců ve vojenských tancích Francie (pokročilí)
14.00-16.00 Gavottes de Basse Cournouaille (všichni)
16.00-17.00 kávočajná přestávka

Nedělní tancovačka, Biograf
17.00-20.00 tancovačka: M3, Vincent Michaud

Program festivalu se může v případě nutnosti a nenadálých událostí změnit.


| NAHORU |

JÍDLO A BYDLENÍ

Dílny probíhají v sále Sokola, vemte si tedy s sebou vlastní vodu, případně malou svačinu. Na místě tancovaček funguje plně vybavený bar se studenými i teplými nápoji. V dochozí vzdálenosti od obou míst je dostatek restaurací, hospod i obchodů s potravinami.

Pro přespolní účastníky nabízíme možnost přespání ve studiu Naboso, Školská 12, Praha 1. K dispozici karimatky, teplá sprcha a kuchyňka. Pro účastníky dílen je přespání v ceně semináře, pro ostatní za 100,- na osobu/noc.


| NAHORU |

CENY A PŘIHLÁŠKA

Zase za rok!


| NAHORU |


festivaly Balfolk weekend
Up-to-date European folklore!
2 days of workshops, 3 balls
Download the handout! | Follow us on Facebook!


| BALLS & BANDS | WORKSHOPS & TEACHERS | SCHEDULE | FOOD & ACCOMODATION | PRICES & REGISTRATION |


Balfolk weekend means you will dance through the whole day and through the whole night. You will hear top notch bands from abroad and the best of the Czech balfolk scene. People from all over Europe who have dancing as their shared passion will come together – and you can meet all of them.

At the same time, it will be a unique opportunity to learn balfolk dances from the ‘source’. This year we will have Breton dances taught by one half-Breton guy, Scottish dances by half-Scottish guy, German zwiefachers from our neighbours and Czech mateníks, surprisingly from a native Czech.

This time we will also have some lessons for complete beginners and some classes for advanced dancers: being greenhorn or veteran, you will enjoy it! And who cares about levels when it comes to social dancing?

Want to see it with your own eyes? Check out the video from the first year.

| UP |

BALLS AND BANDS

Friday
7pm, Krásný Ztráty, Náprstkova 10, Prague 1.

andreas
Andreas Bothe
29 buttons to rock your world.

Crème de la crème of German melodeon scene, Andreas Bothe known mainly from his band Cassis will present his solo project.


pbspPBSP
Prague Balfolk Session Project.

Musicians from all around the world met in Prague, the city of a thousand spires. A hurricane of rhythms and melodies, blowing all night long. Your small balfolk orchestra.

PBSP is conducted by: Kieren Alexander and Jitka Malczyk.


Saturday
Starting at 7.30pm in Biograf Club, Plzeňská 210, Prague 5.

Te
Exactly your cup of tea!

Original compositions in balfolk rhythms inspired by Alice in Wonderland and more. Brilliant instrumentalists getting inspired across genres, playing both tenderly and wildly. Their natural showmanship will make you wanna move.

Té are: Niek van Uden – accordion, Conny Essbach – clarinet, Sander van der Schaaf – guitar and percussion, Emilyn Stam – violin.

lirio-contentLirio
Surprisingly nostalgic Netherlands.

Soft sound of acoustic instruments and hearts of true musicians. Lirio’s aim is to find the traditional music a new place in this world. They are tireless and sensible in their search, and they are doing it damn well.

Lirio are: Wouter Kuyper – accordion, bagpipe, composition, Sander van der Schaaf – guitars, arrangement, Gerdien Smit – violin.

warsaw_01ba.fnu
bal folk nuevo. tramiditional dance music.

Hurdy-gurdy running unwearied, demonic cittern and dark rumble of cajon; surrounded by thick layers of electronic samples.

Electroacoustic trio ba.fnu, rushing along the road from tradition to modernity embracing everything: looper and vozembouch, pads and kobza. And it’s been high on crank for more than a year. Dance music? Let the disco roll!

ba.fnu are: Mikuláš Bryan – cittern, kobza, diato, looper, Dan “Olaf” Kahuda – hurdy-gurdy, Šimon Vojtík – percussion, pads, keyboard, electronics.

Sunday
Starting at 5pm in Biograf Club, Plzeňská 210, Prague 5.

M3 M3
Breton music spiced up with jazz.

M3 – the shining star of Czech Breton music scene. Acoustic project built upon original compositions in traditional rhythms. Their art reflects their love for Brittany, fortunately music doesn’t care about borders.

M3 are: Helena Marková – saxophone, low whistle, Michael Komárek – Irish flute, low whistle, Jakub Severin – cajon, Martin Vejvoda – guitar.

vincent_muzikaVincent Michaud
The roots of Breton music.

Vincent Michaud is a Breton musician and dancer with Scottish roots. He plays old, half-forgotten string instruments – clàrsach, kantele, Siberian harp… He will introduce the Breton music in its genuine, raw and fascinating form.


| UP |

WORKSHOPS AND TEACHERS

Saturday
From 10:00 at TJ Sokol Smíchov, Plzeňská 27, Prague 5.

10:00-11:30
Balfolk in a nutshell
for beginners

Learn or refresh the shining stars of balfolk repertoire: valse, cercle circassien, chapelloise, scottish, mazurka and bourrée. Pretty much everything, so that you can just enjoy the evening ball.

marie11:30-13:00
Mateníks (Marie)
for everybody

Is it valse? Is it šotys? Is it obkročák? No, it’s mateník! These sophisticated dances from the Horácko region can really make your head spin.

Your guide through the uneven rhythms will be one of the most competent professionals, Marie Fričová. Graduate of the Prague Music and Dance Faculty of the Academy of Performing Arts, specializing in Czech and Moravian folk dances. Guest starring at the National theatre for more than ten years, teaching at many art schools and conservatories. Currently a teacher of Czech and Moravian dances at the aforementioned Academy.

maruska monika13.00-15.00
Dance in the body & with the body (Mája & Monika)
for advanced

Dancing is not just about steps. Sometimes your feet movements are the least important thing. And now you can have a thorough look at what is it that you can do in balfolk couple dances with your body. So that your dancing becomes more comfortable, fluid and dynamic.

Mája a Monika have long been devoted to dances with Afro-American roots: blues and lindy hop. They both teach regularly at Bluesin’ Prague dance school.


ralf_215:30-17:30
Zwiefachers and irregular valses (Ralf)
for everybody

Horácko and mateníks, Bavaria and zwiefachers. Equally crooked, different still. And in Alsace, valses have five, seven or eleven beats.

Ralf Spiegler, tireless German balfolk agitator and patient organizer of many dance events. He’s been touring festivals, accompanying bands on European tours, dancing and teaching. Zwiefachers are his life-long love.

Sunday
From 10:30 at TJ Sokol Smíchov, Plzeňská 27, Prague 5.

bretan10:30-12:00
Breton dances – introduction (Tomáš)
for beginners

Dances that you can meet at every fest-noz (Breton ball). Including the one on Sunday afternoon. Hanter dro, an dro, gavotte, rond de saint vincent… and a few perks from the M3 repertoire.

vincent_tanec12:00-14:00
Scottish dances resonating in French army dances (Vincent)
for advanced

Thrilling journey to the historical and modern dance times. Comparison of French army dances with male dances from the Scottish Highlands.

Breton-Scottish dancer Vincent Michaud studied classical ballet in France and cooperated with Francine Lancelot at several baroque projects; at the same time being devoted to folk dancing. He has long been trying to interconnect the worlds of folk, historical and contemporary dance. This weekend he will unveil one of the streams of his research.

vincent_214:00-16:00
Gavottes from Basse Cournouaille (Vincent)
for everybody

Festive dances from the Breton region of Basse Cournouaille, from the old chain types to contemporary quadrille and couple versions. Sophisticated suits including bal and jabadao.

The dance culture of Lower Brittany has always been running in Vincent Michaud’s blood. Although right now he is living and teaching in Finland, he was born in Brittany and his heart has immense understanding for the local dances. He is still capable to pass them on together with his knowledge of dance teacher and professional.

In case of unexpected events or necessity the programe may be subject to change.

| UP |

SCHEDULE

Friday, Krásný Ztráty
19:00 ball: Andreas Bothe, PBSP

Saturday workshops, Sokol Smíchov
10:00-11:30 Bal folk – introduction (beginners)
11:30-13:00 Mateníks (everybody)
13:00-15:00 lunch break (beginners) / Dance in the body & with the body (advanced)
15:00-15:30 cake break (beginners) / coffee-lunch break (advanced)
15:30-17:30 Zwiefachers (everybody)
17:30-19:30 dinner break

Saturday ball, Biograf
19:30-02:00 Té, Lirio, ba.fnu

Sunday workshops, Sokol Smíchov
10:30-12:00 Breton dances – introduction (beginners) / time for brunch (advanced)
12:00-14:00 lunch break (beginners) / Scottish dances resonating in French army dances (advanced)
14:00-16:00 Gavottes de Basse Cournouaille (everybody)
16:00-16:30 coffee-tea break

Sunday ball, Biograf
17:00-19:00 M3, Vincent Michaud

In case of unexpected events or necessity the programe may be subject to change.

| UP |

FOOD AND ACCOMODATION

Workshops will take part in a big gym, bring your own water (and something to eat, if you think you will neeed it). The venue where all the balls will take place has a fully equipped bar with hot and cold drinks and small snacks. For the food, there are enough restaurants, bars and grocery stores in walking distance from both venues.

Foreign participants can take advantage of a sleepover place at Naboso dance studio, 12 Školská street, Prague 1. Mats, hot-water shower and kitchenette available. Workshop participants can crush there for free, others have to pay 100 CZK / 5 EUR per person/night.


| UP |

PRICES AND REGISTRATION

Check again next year!

UP |

Prague Balfolk Weekend 2016 @ ...TBA...
Jan 30 – Feb 1 all-day

festivaly Balfolkový víkend
Lidové tance v moderním duchu!
2 dny dílen, 3 tancovačky
Sledujte nás i na Facebooku!

Na balfolkovém víkendu protancujete celý den i celou noc. Hrají tu špičkové zahraniční kapely i výkvět domácí balfolkové scény. A potkají se tu desítky až stovky lidí, pro které je tanec společnou vášní – seznámíte se s tanečníky z celé Evropy.

Chcete to vidět na vlastní oči? Mrkněte na video z prvního ročníku.

Všechny informace k letošnímu ročníku najdete v horním menu (Balfolk Weekend) a na http://www.balfolk.cz/festival


Balfolk weekend
Up-to-date European folklore!
2 days of workshops, 3 balls
Follow us on Facebook as well!

Balfolk weekend means you will dance through the whole day and through the whole night. You will hear top notch bands from abroad and the best of the Czech balfolk scene. People from all over Europe who have dancing as their shared passion will come together – and you can meet all of them.

Want to see it with your own eyes? Check out the video from the first year.

All the info at http://www.balfolk.cz/festival, or just use the main manu (Balfolk Weekend).

May
12
Tue
2015
Yves Leblanc a Bernard Loffet: nestoři bretonské taneční muziky @ Bajkazyl
May 12 @ 20:00 – 23:00

leblanc

Swingující harmonika a řízný klarinet. Nestoři bretonské taneční muziky.

Zahajovací tancovačka festivalu Mořevkomoře!

May
13
Wed
2015
Kde i mrtví pochodují @ (A)VOID floating gallery
May 13 @ 19:00 – 23:00

cteni_luzel
Křest první české antologie bretonské literatury. Se čtením i muzikou dua KAM.

Literárně-hudební večer v rámci festivalu Mořevkomoře!

May
14
Thu
2015
Samba (Eric Toledano, Olivier Nakache) + soukromý večírek na konci světa se sběrem chaluh @ Standard Cafe
May 14 @ 19:00 – 21:00

samba
Změna programu! Francouzský film Samba, od autorů cenami ověnčených Nedotknutelných + soukromý večírek s promítáním a povídáním o konci světa, sběračích chaluh a zanícených palcích…

Promítání filmu pro fajnšmekry v rámci festivalu Mořevkomoře!

May
15
Fri
2015
Mike James vs. Kieren Alexander @ Café Kampus
May 15 @ 20:00 – 23:00

mike_kierenBretonská diatonická harmonika proti francouzskému akordeonu. Do první krve!

Battle, výchovný koncert a nevýchovná tancovačka v jednom.

V rámci festivalu Mořevkomoře!

May
16
Sat
2015
Fest-noz Gouel Erwan: Bran, Kemener & Dabo, Mike James, M3, ba.fnu, BAL LAB @ Tiskárna na vzduchu
May 16 @ 18:30 – 23:30

bran
(Ne)tradiční veselí na svatého Erwana. Muzika, palačinky, cidre, pogo!

Bran. Kemener & Dabo. Mike James. M3. ba.fnu. BAL LAB.

Závěrečný mejdan festivalu Mořevkomoře!

May
27
Fri
2016
Mořevkomoře: sla(v)nosti Bretaně 2017 @ Loď Tajemství
May 27 @ 19:00 – May 28 @ 23:00

Muzika. Vlny. Mejdan. Bretaň!

Nejmenší moře světa zase připlouvá do Prahy. Na dva večery na Loď Tajemství. Šplouchá se na vás: bretonský nářez Ossian, šarmantní šansoinér Monsieur Fruits, elektrofolkové ba.fnu, svěží duo Barbora Ciprová & Martin Vejvoda a diatonicko-houslový Yanyk.

V sobotu přes den navíc ožije i Smíchovská Náplavka, kde v rámci festivalu Ratolest Fest budou moct tancovat malí i velcí.

Program
pátek 19.00 / koncert / Ossian / Bára Ciprová & Martin Vejvoda
sobota 10.00 / celodenní taneční pididílna pro rodiče & děti v rámci Ratolest Fest
sobota 16.00 / tancovačka / Yanyk / Bára Ciprová & Martin Vejvoda
sobota 19.00 / mejdan /Ossian / Mr. Fruits / ba.fnu

Více už brzy na www.morevkomore.cz

Jan
27
Fri
2017
Prague Balfolk Weekend 2017 @ Ponec Theatre
Jan 27 @ 19:00 – Jan 29 @ 23:59

pbw_2017_flyer_smallThe first and only Prague balfolk festival is back for it’s 5th year anniversary. Donation based extravaganza like never before. You know you want to be there!

3 nights of live music, 2 days of workshops.

This year with Zlabya, Parasol, ba.fnu, Raphaël Decoster, Stefano Baldan, Hotel Palindrone, Vincent M. Gwrac’had and more!

Registration opens 11. 11. at 11:11 CET.

More details at the website!

May
26
Fri
2017
Mořevkomoře: sla(v)nosti Bretaně 2017 / Fête de la Bretagne @ Loď Tajemství & smíchovská náplavka
May 26 @ 19:00 – May 27 @ 22:00

Muzika. Vlny. Mejdan. Bretaň!

Nejmenší moře světa zase připlouvá do Prahy. Na dva večery na Loď Tajemství. Šplouchá se na vás: bretonský nářez Ossian, šarmantní šansoinér Monsieur Fruits, elektrofolkové ba.fnu, svěží duo Barbora Ciprová & Martin Vejvoda a diatonicko-houslový Yanyk.

V sobotu přes den navíc ožije i Smíchovská Náplavka, kde v rámci festivalu Ratolest Fest budou moct tancovat malí i velcí.

Program
—-
pátek 19.00 / koncert / Ossian / Bára Ciprová & Martin Vejvoda
sobota 10.00 / celodenní taneční pididílna pro rodiče & děti v rámci Ratolest Fest
sobota 16.00 / tancovačka / Yanyk / Bára Ciprová & Martin Vejvoda
sobota 19.00 / mejdan /Ossian / Mr. Fruits / ba.fnu

Více na morevkomore.cz